Stalo se z polyethylenu novodobé zlato ?

Stalo se z polyethylenu novodobé zlato ?

Za poslední rok se cena polyethylenu zvýšila o více jak 50 % a je na rekordním maximu. Materiál není k sehnání, dokonce se začal i přerozdělovat. Co tuhle situaci způsobilo ?

Na vině bude více faktorů které pravděpodobně odstartoval COVID-19. Na začátku pandemie v roce 2020 výrobci syntetických materiálů očekávali prudké snížení poptávky. Automobilovému průmyslu se nedařilo. Spousta firem se zavřela. Zhruba ve stejnou dobu se v důsledku cenové války mezi Saudskou Arabií a Ruskem dostala cena ropy do záporných čísel a nevyplatila se těžit.

Ropa je důležitým komponentem pro výrobu plastů. Při rafinaci ropy vznikají monomery ze kterých se postupně vyrábí další plastové materiály jako např. HDPE a LDPE. Monomery proto v té době nebyly k dispozici a spousta výrobců syntetických materiálů výrobu pozastavila na neurčitou dobu.

Materiál rychle začal docházet a jeho cena se zvyšovala. Chování spotřebitelů se změnilo. Lidé více nakupovali na internetu. Restaurace začaly používat více plastů aby mohly prodat jídlo. Výrobci zdravotnického materiálu v obrovských objemech začali vyrábět roušky. Automobilový průmysl se vzpamatoval. Všechny tyto procesy zvýšily poptávku po plastech.

Posledním pomyslným hřebíkem do rakve byly nevídané mrazy v USA. Masivní výpadky elektřiny způsobené mrazem přerušily výrobu PVC a dalších materiálů na dlouhou dobu. Více se můžete dozvědět v článku.

https://www.ceskenoviny.cz/.../bloomberg-ceny.../2010411

Půjdou ceny dále nahoru ? V krátkodobém horizontu je to možné. Dobré zprávy jsou ale na cestě! Situace ve světě se vrací k normálu a je předpoklad, že ceny materiálu také :)